Grecja – kibice, kluby i kraj. Atmosfera na greckich stadionach

Grecja – kibice, kluby i kraj. Atmosfera na greckich stadionach

21 stycznia, 2021 0 przez admin

Wielu z nas zapewne pamięta czasy, gdy Grecja sięgała po mistrzostwo Europy na portugalskich boiskach w 2004 roku. Styl co prawda pozostawiał do życzenia, ale kogo to dziś obchodzi. Fakt pozostał faktem i Grecy mają co wspominać. To największy sukces reprezentacji i prędko do niego nie nawiążą greccy piłkarze, o ile w ogóle. W Grecji mamy do wyboru wiele miejscowości, które warto zobaczyć, a które stanowią siedzibę dla kilku ciekawych zespołów. Kurorty typowo wakacyjne odpadają, bo liczy się też atmosfera stadionowa.

Piłka nożna w Grecji

Powyższe warunki spełniają trzy miejscowości, które są na pewno godne polecenia ze względów sportowych. Ponadto mogą się pochwalić znakomitą atmosferą na swoich obiektach, a do tego jest co zwiedzić od strony czysto turystycznej. Są to:

  • Ateny;
  • Pireus;
  • Saloniki;

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie w tych okręgach mamy do czynienia z największym zainteresowaniem futbolem i z najlepszymi drużynami w Grecji. Skoro o nich już mowa, przyjrzyjmy się klubom wartym uwagi.

Grecja – stadiony

Obiekty sportowe w Grecji cieszą się niemałą popularnością. Miłośnicy piłki nożnej na całym świecie wiedzą, że atmosfera na stadionach w Grecji jest niezwykła i każdy chciałby choć raz być uczestnikiem najważniejszych spotkań piłkarskich w lidze greckiej. Istnieją trzy obiekty, które powinieneś odwiedzić, jeśli chcesz poznać nowy wymiar kibicowania. Należą one do największych greckich klubów, więc poziomem sportowym na pewno również nie będziesz zawiedziony.

  • Stádio Olympiakó Spiros Louis (69618)
  • Stádio Georgios Karaiskakis (33334)
  • Toumba (28701)

Wymienione stadiony obok których zamieszczona jest ich pojemność zlokalizowane są kolejno w Atenach, Pireusie i Salonikach. Na pierwszym swoje mecze rozgrywają AEK oraz Panathinaikos. Drugi należy do Olympiakosu, a właścicielem ostatniego jest PAOK. Wszystkie gwarantują niezapomniane wrażenia, zwłaszcza podczas spotkań z największymi rywalami.

Najbardziej utytułowane kluby

W wymienionych miastach znajdziemy cztery ekipy, które mogą się pochwalić znaczącymi sukcesami na krajowej arenie. W Atenach będzie to AEK oraz Panathinaikos, w Pireusie Olympiakos, a w Salonikach PAOK. Te drużyny mają w swoich gablotach masę trofeów za mistrzostwa Grecji, krajowe puchary, a część z nich regularnie reprezentuje Grecję na arenie międzynarodowej w europejskich pucharach.

Panathinaikos

Druga najbardziej utytułowana drużyna w Grecji, choć od dekady nie udało jej się wrócić na szczyt. 20 razy Panathinaikos zdobywał mistrzostwo kraju i 18 razy puchar Grecji. Do tego ma na koncie trzy Superpuchary i udane występy w Europie. Wiele nie zabrakło do zwycięstwa w Lidze Mistrzów w 1971 roku, ale wtedy w finale lepszy okazał się być Ajax. Poza tym wielokrotnie Panathinaikos dochodził do ćwierćfinałów i półfinałów zarówno Ligi Mistrzów, jak i Ligi Europy.

Olympiakos

Bezdyskusyjnie najlepszy klub w Grecji. Olympiakos w 2020 roku sięgnął po swój 45 tytuł mistrza Grecji, więc reszta stawki pozostaje daleko w tyle. Do tego 28 pucharów i pięć Superpucharów Grecji sprawiają wrażenie, że co roku Olympiakos coś wygrywa. Na krajowym podwórku są wręcz wspaniali, jednak kolegom powyżej mogą pozazdrościć postawy w Europie. Najdalej w jakichkolwiek prestiżowych rozgrywkach ekipa z Pireusu doszła do ⅛ finału.

AEK

W historii tego klubu były już różne zawirowania. Jeszcze nie tak dawno (2013) zaliczył on nawet degradację do trzeciej ligi, ale błyskawicznie wrócił do elity po zwycięstwach na niższych szczeblach. W 2018 roku udało się nawet zdobyć mistrzostwo Grecji. Lata świetności przypadają jednak na odległe czasy i teraz dopiero klub próbuje ugruntować swoją pozycję w greckim futbolu. AEK ma w swojej gablocie więcej krajowych pucharów, bo aż 15, ale liczba mistrzostw Grecji również się zgadza, gdyż jest ich 12. 

PAOK

Najmniej utytułowany z wymienionej czwórki, ale ostatnimi czasy dał się poznać z dobrej strony zarówno greckim kibicom, jak i miłośnikom futbolu w Europie. PAOK zdobył w 2019 roku swoje trzecie mistrzostwo i swój siódmy puchar Grecji. Na dobre wyniki w europejskich pucharach jeszcze trzeba poczekać, ale na razie regularnie się w nich ten zespół pojawia.

Kibice w lidze greckiej

Wszystkie wymienione wyżej kluby mogą się poszczycić fantastycznymi grupami kibiców. Kiedy dochodzi do derbowych pojedynków z udziałem dwóch z powyższych drużyn, można doświadczyć niepowtarzalnych przeżyć, znajdując się na trybunach. Wrażenia akustyczne, jak i wizualne stoją na najwyższym poziomie i zapadają w pamięć na długie lata. Jeżeli chciałbyś doświadczyć czegoś nowego i zobaczyć, jak wygląda kibicowanie na zupełnie innym poziomie, to mecz derbowy z najwyższej półki w lidze greckiej jest od teraz Twoim celem.

Atmosfera na meczach w Grecji

Piłka nożna stanowi ważny element dla greckiej kultury. Widać to po kibicach, którzy tłumnie przybywają na mecze i przez cały czas dopingują swoich ulubieńców. Futbol jest brany tutaj bardzo poważnie i wydaje się, że nikt nie traktuje tego sportu jako zabawy. Widać to zresztą po liczbie funkcjonariuszy zabezpieczających ważne wydarzenia. Mecze najwyższej rangi w Grecji muszą być odpowiednio obstawione, bo niejednokrotnie dochodzi w nich do nieprzewidzianych sytuacji, a atmosfera jest naprawdę gorąca.