Historia groundhoppingu, czyli skąd się wzięła turystyka stadionowa?

Historia groundhoppingu, czyli skąd się wzięła turystyka stadionowa?

9 grudnia, 2020 0 przez admin

Według ustalonej definicji groundhopping to hobby, które polega na zwiedzaniu stadionów i boisk, a także uczęszczaniu na mecze. Turystyka stadionowa zyskuje na popularności. Coraz więcej fanów sportu podejmuje próbę zostania groundhopperem. Jak wyglądały początki groundhoppingu? Czy za turystyką stadionową kryje się jakaś wyjątkowa historia? 

Groundhopping – terminologia 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w zasadzie jest groundhopping oraz skąd pochodzi jego nazwa. Groundhopping to połączenie dwóch słów w języku angielskim, czyli “ground” co oznacza boisko i “hop” – skakanie. W Polsce przyjął się termin turystyka stadionowa, która oznacza to samo co groundhopping i jest nieco bardziej trafnym odpowiednikiem niż dosłowne „skakanie po stadionach”. Z pewnością nie budzi ona tylu wątpliwości, ile mógłby groundhopping. 

Turystyka stadionowa – historia 

W internecie można natknąć się na informację, że groundhopping narodził się w latach 70. XX wieku. Oczywiście kolebką takiego podróżowania jest ojczyzna futbolu, czyli Anglia. Po dziesięciu latach  groundhopping rozwinął się w Niemczech, gdzie także kibice zaczęli podróżować po stadionach. Turystyka stadionowa nie rozpowszechniłaby się gdyby nie możliwość podróżowania w ogóle. Może się wydawać, że ludzie podróżowali od zawsze, a na przestrzeni wieków zmieniał się ich sposób podróżowania oraz cel. Dziś mamy dostęp do nowoczesnych środków transportu oraz jesteśmy w stanie przebyć duże odległości w krótkim czasie. 

W przypadku turystyki stadionowej pewną analogię można dostrzec w podróżach Greków na igrzyska olimpijskie. W starożytnym Rzymie często już podróżowano w celach wypoczynkowych. Często turystyka podyktowana była celami religijnymi, jak miało to miejsce szczególnie w średniowieczu. Renesans był czasem, kiedy turystyka nabrała rozmachu, a odkrycia geograficzne były nie tylko inspiracją, ale i motywacją o odkrywania nowych, wyjątkowych miejsc na świecie. 

Jeśli chodzi jednak o początek turystyki masowej, to na myśl przychodzi wiek XIX, kiedy to po raz pierwszy zastosowano maszyny parowej w żegludze, a także kolejnictwie. Usprawnienie transportu, a także skrócenie czasu podróży, spowodowało, że przemieszczanie się staniało. W konsekwencji czego więcej ludzi było stać na zwiedzanie.  W 1848 roku w Cambridge zostały również ustalone pierwsze reguły futbolu. Za oficjalną datę zapoczątkowania dyscypliny sportowej zwaną piłką nożną przyjmuje się 1857r. Wiek XX to czas największych osiągnięć w dziedzinie technologii i nauki. Ludzie są spragnieni nowych doświadczeń. Chcą zwiedzać i poznawać świat. Transmitowane są również wydarzenia ze świata sportu. We wrześniu 1937 r. ma miejsce pierwsza (choć piętnastominutowa) transmisja na żywo z meczu piłkarskiego. Kibice są ciekawi emocji meczowych i pragną odwiedzać coraz to nowsze budowle sportowe. 

Turystyka stadionowa w 2020 r. 

Pandemia koronawirusa przede wszystkim uderzyła w branżę turystyczną. Dodatkowo wiele widowisk sportowych było odwołanych, zważając na reżim sanitarny. Według danych pochodzących od Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) z siedzibą w Madrycie, która jest powiązana z Organizacją Narodów Zjednoczonych, z powodu pandemii koronawirusa w 2020 roku może nastąpić spadek liczby podróży turystycznych na świecie o około 60-80 proc. Koronawirus w sposób oczywisty wpłynął więc na zatrzymanie podróży groundhopperów. Entuzjaści turystyki stadionowej z pewnością wyczekują, by znów móc bezpiecznie podróżować i zwiedzać najciekawsze stadiony świata.

Historia groundhoppingu – podsumowanie 

Choć historia groundhoppingu nie jest nigdzie dokładnie opisana ani wyjaśniona, to możemy się domyślać, jak mogły wyglądać początki tej dziedziny. Najwierniejsi fani futbolu są gotowi przejechać duże odległości, by móc wesprzeć swoją ulubioną drużynę.