Kibice najlepszych klubów Turcji. Wielka trójka ze Stambułu

Kibice najlepszych klubów Turcji. Wielka trójka ze Stambułu

15 stycznia, 2021 0 przez admin

Każdy kibic, miłośnik futbolu powinien chociaż raz w życiu zawitać do Turcji, a konkretniej do Stambułu. Jest to bezsprzecznie jeden z najjaśniejszych elementów na sportowej mapie świata, jeśli chodzi o doping i genialną atmosferę. Kiedy rozbrzmiewa gwizdek, stadion staje w płomieniach – tak właśnie się dzieje za sprawą kibiców w Stambule. Na pewno, kiedy oglądałeś niegdyś spotkania piłkarskiej Ligi Mistrzów, musiałeś zwrócić uwagę nie tylko na wydarzenia boiskowe, ale także na to, co dzieje się na trybunach. W każdej edycji, w której pojawiał się Turecki klub, to właśnie krzesełka kibiców stanowiły największą atrakcję w spotkaniu. Kolorowe race, głośne przyśpiewki, jedna pasja. W telewizji wyglądało to imponująco, więc jak musi być na żywo? Piłka nożna to istotny kawałek tureckiej kultury i należy zapamiętać, że o ile formalną stolicą tego kraju jest Ankara, to kibicowską tylko i jedynie Stambuł.

 Drużyny piłkarskie ze Stambułu

Grafika przedstawia mecz pomiędzy Fenerbahce i Galatasaray.

Stambuł to stolica kibiców piłki nożnej, nie tylko pod względem atmosfery stadionowej, ale także sportowych sukcesów. W tym tureckim mieście rządzą trzej krajowi hegemonii – Besiktas, Fenerbahce oraz Galatasaray. Dominację ekip ze Stambułu podkreśla fakt, że łącznie wspomniane trzy kluby zdobyły 56 mistrzostw. Tylko ośmiokrotnie tytuł zdobywały inne zespoły – Trabzonspor, Basaksehir i Bursaspor. To prawdziwa przepaść. Po sieci krążyły przeróżne opowieści dotyczące trójki ze Stambułu, które mogły wydawać się jak z bajki. Kto jest jednak kibicem, ten wie, że czasem nietrudno o sytuacje rodem z filmu. Oddanie klubom i wręcz szaleńcza pasja kibicowania, wzbudzały strach we wszystkich przyjezdnych drużynach. Mecz piłkarski był i jest dla miejscowych świętem. Blokady autokarów z zawodnikami, starcia kibiców, wrzawa na ulicach – to tylko część ze standardowego pakietu o nazwie Stambuł. Miejscowi kibice wzajemnie się szanują, mimo innych barw, choć bójek miejscowych dochodziło niejednokrotnie. Najbardziej europejski poczulibyśmy się na stadionie Galatasaray, który przyjmuje już bardziej zachodnie standardy. Sama komercjalizacja klubu jest na wyższym stopniu niż w przypadku Besiktasu i Fenerbahce. Bez względu na to obecność na ich stadionie, dalej jest niepodważalnym przeżyciem. Azjatycka strona Stambułu, w której stacjonuje Fenerbahce to z kolei impulsywność w najczystszej postaci. Wystarczy napisać, że kibice ekipy „Żółtych kanarków” byli zdolni w złości do zdemolowania własnego stadionu.

Stadiony w Stambule

Wszystkie z trzech wcześniej wymienionych drużyn posiadają duże i bardzo dobrze zagospodarowane stadiony. Pojemność nie dziwi, bo na tureckie obiekty przychodzą z ogromną chęcią nie tylko lokalni kibice, ale też przyjezdni, którzy chcą zasmakować tego niepowtarzalnego klimatu.

Turk Telekom Stadium

Inwestycja wybudowania stadionu pochłonęła 120 milionów euro, Obiekt jest w stanie pomieścić blisko 53 tysiące kibiców. Do stadionu prowadzi autostrada, a on sam jest niezwykle nowoczesny. Stadion został oddany do użytku w 2011 roku i zastąpił legendarny już obiekt Ali Sami Yen. Większość specyficznej atmosfery uleciała wraz z przenosinami na Turk Telekom. Wielu kibiców do dzisiaj wspomina z nostalgią szalone czasy, spędzone na poprzednim obiekcie. Niemniej jednak warto odwiedzić to dzieło architektury i obejrzeć spotkanie dominującej na miejscowych boiskach Galaty.

Ulker Stadyumu

Po siedmiu latach budowy, w 2006 roku Ulker Stadyumu stał się domem Fenerbahce SK po rozbiórce starego stadionu. Obiekt ten rozpoczął szereg inwestycji w obiekty sportowe w Turcji. Arena była miejscem finału Pucharu UEFA w 2009 roku i regularnie gości europejskie rozgrywki. Nie ma chyba lepszego miejsca, żeby poczuć prawdziwy turecki klimat kibicowania i doświadczyć wszelkich opowieści o szalonych meczach w tym kraju. Ceny biletów mogą zaskoczyć swoją wysokością, ale nie jest to niczym dziwnym, przy tak potężnym popycie na piłkę nożną w tym regionie.

Vodafone Park

Prawdziwie europejski obiekt, goszczący porywczych i na zabój oddanych kibiców. Może pomieścić łącznie 41 tysięcy widzów. Jego budowa zakończyła się w 2016 roku, a na inaugurację Besiktas ograł Bursaspor 3:2. Cały obiekt jest bardzo symetryczny i przejrzysty pod względem kompozycji. Zachowało się też kilka akcentów ze starego stadionu, który jest oczywiście ukłonem w stronę regularnie odwiedzających go kibiców.

Stambuł miastem pełnym atrakcji

Podróż do Stambułu rzadko kończy się na jednym meczu piłkarskim lub odwiedzeniu lokalnych stadionów. Miasto te jest przepełnione atrakcjami i lokalną kulturą, która wylewa się zza każdego rogu. Można zaplanować zwiedzanie najważniejszych miejsc, ale najlepszym rozwiązaniem będzie typowy spontan i luźne zwiedzanie miasta. Nie brakuje miejsc do odpoczynku i relaksu. Szczególnie warty polecenia jest park między Hagią Sophią a Błękitnym Meczetem. Warto także skosztować lokalnej kuchni, która jest dostępna na każdym kroku. Pamiętajmy, tylko by przy zamawianiu lodów dondurma, zachować szczególną uwagę – smak jest wyborny, zaskoczyć może jednak sposób podania. W większości lokali udostępnia możliwość zapalenia fajki wodnej – nie ma nic lepszego na odprężenie po długim spacerze. Zwiedzającym nie zabraknie zabytków, a odmienność kultury sprawi, że przyjeżdżając do Stambułu, nie można zaznać nudy nawet na chwilę.

Grafika przedstawia shishe, które są popularne w tureckich pubach.